ZEYNEL IŞIK

ÖZGEÇMİŞ

    Zeynel Işık,1954 Eskişehir doğumlu. 1977 yılında katıldığı Devlet Tiyatrosu'nda çok sayıda oyunun ışık tasarımını üstlendi. 1990 yılında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından bilgi görgüye ve sahne ışıklandırma sanatındaki yeni teknoloji ve gelişmeleri incelemek amacıyla gönderildiği İngiltere’de çeşitli tiyatrolarda workshop, seminer, oraya ve çalışmalara katıldı. 
Özellikte ilgilendiği sahne ışığı tekniği üzerine yaptığı araştırılanın -1995 yılında yayımladığı "Işıklandırma Sanatı" adlı kitabında topladı. 1994 yılında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve An der Ruhr Tiyatrosu işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen "Bernarda   Alba'nın Evi" adlı oyunla gönderildiği Almanya'nın 25 ayrı sahnesinde görev yaptı. 
Suç ve Ceza, Saylok, Hayvan Çiftliği, Hırsız, Zengin Mutfağı,  Odisea Evine Dön,  Antigone, Keloğlan Keleşoğlan,  Hitit Güneşi, Buzlar Çözülmeden, Kurban vb. en son ışık tasarımını Üstlendiği oyunlardan bazılarıdır. Devlet Tiyatroları sahnelerinde gerçekleştirdiği 70'in üzerinde oyunun ışık tasarımının yanı sıra; 
Devlet Opera ve Balesi bünyesinde sahnelenen "Midas'ın Kulakları" ve "Kafesten Bir Kuş Uçtu" adlı eserlerin ışık tasarımları ile H.0 Devlet Konservatuvaninda sergilenen pek çok oyun ve Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın Türkiye ve yurtdışındaki yüksekokulların  katılımıyla "Dans Günleri" adı altında gerçekleştirdiği eğitime yönelik sanatsal etkinliğin ışık tasarımını da üstlendi. 
2005-2006 döneminde düzenlenen 42. Tiyatro Ödülleri’nde Antigone adlı oyundaki başarısından dolayı sanat kurumu tarafından en iyi ışık tasarımı ödülüne layık görüldü. 
Halen Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü bünyesinde ışık tasarımcılığının yanı sıra Sanat Teknik Müdür Yardımcısı görevini yürütmektedir.

zeynelışık.com